Merkezimize yapılan başvurularda, yetişkinler ile psikanalitik / psikodinamik yönelimli psikoterapi yöntemiyle çalışılmaktadır.

Psikanalitik / Psikodinamik Psikoterapi

Psikanalitik terapi, terapiye gelen kişinin aklına gelen her şeyi terapiste anlatmasını temel alan bir konuşma terapisidir. Psikanalitik terapide, kişinin kendini bilinçdışı bir şekilde kısıtladığı birtakım tekrarlayan davranış ve düşünme biçimlerinin bilinçli hale gelmesi; benliğinin güçlenmesi ve bu yolla dış gerçekliği daha iyi karşılarken içsel gerilimleri daha iyi yönetebilmesi; kişinin ihtiyaç ve isteklerinin daha farkında olması ve bunları karşılamak üzere terapistin eşliğinde çalışması hedeflenir. Psikanalitik terapi, haftada bir veya iki sıklıkla yüz yüze yapılır. Seans süresi 45 dakikadır.

Pür Psikoloji’de Sıklıkla Psikoterapiye Başvuru Sebepleri

  • Mutsuzluk, çökkünlük, kaygı gibi zorlayıcı duygu ve düşünce durumlarıyla başa çıkma
  • İlişkisel çatışmalar (Sevgililik, arkadaşlık, akrabalık ilişkilerindeki çatışmalar için bireysel terapi)
  • Kayıp ve yas süreçleri
  • Geçiş süreçleri (Göç, ayrılık, boşanma, yeni evlilik, çocuk sahibi olmak gibi hayatımızdaki dönüm noktalarında başa çıkma)
  • Psikosomatik sorunlar (Sebebinin fizyolojik olmadığı tıp doktorları tarafından belirlendikten sonra psikologa yönlendirilen bedensel şikayetler veya strese bağlı şiddetlenen fiziksel sıkıntılar)

Çevrimiçi (Online) Psikoterapi

Psikoterapi süreci, terapiye başvuran kişinin yaşadığı şehirde psikoterapist bulunmaması veya Türkçe psikoterapi alma imkanı bulunmaması gibi durumlarda çevrimiçi (online) olarak yürütülebilmektedir. Online psikoterapi için kişinin gizliliğini sağlayabileceği ve özgürce konuşabileceği sessiz bir oda, görüntülü konuşma yapabileceği net görüntü veren kameralı bir araç (Bilgisayar, tablet gibi) ve yüksek hızlı bir internet bağlantısı (Fibernet, 4G gibi) gereklidir. Bulunulan ortamda mahremiyetin sağlanması için terapiye başvuran kişi, oda kapısına yakın bir noktada “beyaz ses” (white noise) açabilir. İlgili sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.